Limosa: rejestracja miejsca zatrudnienia/pracy

Limosa: rejestracja miejsca zatrudnienia/pracy

W aplikacji Limosa wprowadzono nową funkcję, która umożliwia dodanie do 20 miejsc zatrudnienia/pracy w jednym oświadczeniu Limosa (L1).

Departament Stosunków Międzynarodowych przygotował analizę pojęcia miejsca zatrudnienia/pracy, aby pomóc w prawidłowym wprowadzeniu tych informacji podczas składania deklaracji Limosa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 grudnia 2006 r. stanowi w art. 140: Król określa grupy danych, które należy uwzględnić w uprzednim powiadomieniu, o którym mowa w art. 139.

Ponadto art. 1 KB z 20 września 2017 r. zmieniający KB z 20 marca 2007 r. Art. 4 § 1 stanowi, że w przypadku pracowników delegowanych zgłoszenie, o którym mowa w art. 140 wyżej wymienionej ustawy z dnia 27 grudnia 2006 r., zawiera następujące kategorie danych: [...]8° Miejsce, w którym w Belgii świadczone są usługi pracy. [...]

Ostatecznie, w KB z dnia 19 marca 2013 r. znajduje się wyjaśnienie, dlaczego należy zadeklarować miejsce zatrudnienia: Art. 1, 7°: Miejsce, w którym w Belgii świadczone są usługi pracy. Fakt ten jest ważny, aby umożliwić służbom kontrolnym zlokalizowanie, a tym samym skontrolowanie delegowanych pracowników.

Jak prawidłowo zgłosić miejsce zatrudnienia/pracy?

Zgłoszenie miejsca zatrudnienia/pracy (maksymalnie dwadzieścia na zgłoszenie) powinno być zawsze jak najbardziej szczegółowe, z uwzględnieniem konkretnych okoliczności.

Aplikacja online umożliwia określenie miejsca zatrudnienia na cztery sposoby.

Firma/zakład pracy”: należy wybrać tę opcję, jeśli praca będzie wykonywana w stałej lokalizacji przez cały okres. Należy podać nazwę firmy i pełny adres. W jednej deklaracji można określić do 20 miejsc zatrudnienia, w których zgłoszony pracownik będzie aktywny w deklarowanym czasie, bez określania, w którym z deklarowanych miejsc dana osoba będzie aktywna w jakim dokładnie terminie. Dzięki temu nie trzeba dokonywać osobnego zgłoszenia Limosa dla każdego miejsca zatrudnienia/pracy.

Jeśli praca jest kontynuowana w konkretnym miejscu, należy to zgłosić szczegółowo.

Przykład: Pracownik wykona naprawę wind w budynku RSZ. W zgłoszeniu Limosa należy podać adres RSZ.

Telepraca”: Tę opcję należy wybrać w przypadku telepracy z Belgii. Dotyczy to zarówno okazjonalnej telepracy, jak i strukturalnej pracy hybrydowej (gdzie część czasu pracy jest wykonywana z Belgii, a część w biurze pracodawcy za granicą). W tym miejscu należy wskazać, czy fizyczne miejsce pracy jest adresem prywatnym oraz podać ulicę, numer domu i gminę.

Przykład: Pracownik pracuje 4 dni w biurze w Lille (Francja) i pracuje 1 dzień z domu w Kortrijk (Belgia). Należy wprowadzić adres domowy pracownika jako miejsce pracy i wskazać, że jest to adres prywatny.

Budowa”: Może się jednak zdarzyć, że nie posiadamy konkretnego adresu miejsca zatrudnienia/pracy, ale znamy gminę lub miasto, w którym będzie wykonywana praca. W takim przypadku można podać minimalne informacje identyfikujące budowę, czyli nazwę budowy i kod pocztowy wraz z miejscowością.

Przykład: Pracownik będzie instalował nowe światła sygnalizacyjne w porcie w Antwerpii. Nie ma jednego konkretnego adresu, który można podać, ale jasne jest, że zawsze będzie pracował w obrębie portu. W tym miejscu należy wpisać port jako budowę z gminą Antwerpia.

Region”: Jeśli nie jest możliwe podanie adresu lub określenie budowy, ponieważ praca będzie wykonywana w bardzo wielu różnych miejscach, wystarczy wskazać „region”. Jednak należy zawsze wprowadzić pierwsze dokładne miejsce zatrudnienia, w którym rozpocznie się praca, a dodatkowo można wskazać jeden lub więcej regionów. Nie należy jednak systematycznie wprowadzać „regionu” jako miejsca pracy, gdyż nie odzwierciedla to stanu faktycznego i może być uznane przez służby kontrolne jako celowe działanie ukrywania faktycznego miejsca pracy.

Przykład: Przedstawiciel handlowy poszukuje nowych klientów we Flandrii. W ciągu roku odwiedzi kilka sklepów, ale zależy to od zainteresowania i umów do zawarcia. Nie jest możliwe wymienienie wszystkich miejsc na początku, ale pierwszy (potencjalny) klient, którego odwiedzi, jest znany. Adres pierwszego klienta należy podać jako miejsce zatrudnienia/pracy, a następnie region Flandrii można zgłosić jako drugie miejsce zatrudnienia.

Dotychczasowa praktyka wykazywała częste błędy w meldunkach Limosa utrudniając inspekcji pracy kontrole, w związku z czym sektor pracy tymczasowej (interim) oraz sektor budowlany (z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji) muszą zgłaszać miejsce zatrudnienia tak dokładnie, jak to możliwe (art. 5 dekretu królewskiego z dnia 20 marca 2007 r.).

W związku z tym w przypadku tego rodzaju zatrudnienia nie jest wystarczające podanie regionu.

Innymi słowy, istnieje trzystopniowy system, w którym należy zawsze zgłaszać miejsce zatrudnienia z jak największą dokładnością: adres (może to być na przykład adres belgijskiego klienta - jeśli nie ma konkretnego adresu budowy), można zgłosić plac budowy, a jeśli plac budowy nie jest znany, dopiero wtedy region.
UWAGA: W sektorach budowlanym i pracy tymczasowej (interim) region nie może być zgłoszony jako miejsce zatrudnienia/pracy.

Nasze biuro specjalizuje się w prawidłowym przygotowaniu dokumentów Limosa. Dbamy o to, aby nasi klienci byli należycie poinformowani, a Limosy zawsze wystawione na czas i we właściwy sposób.

Nie wahaj się z nami skontaktować, zadbamy o to, żeby Twoja Limosa była przygotowana z jak największą starannością i nie przysporzyła Ci problemów w przyszłości.

Zespół Payroll Planet

Comments are closed.