LIMOSA - FAQ

  1. Czy mogę zrobić Limose na cały rok?

- TAK - Jeśli masz zlecenie od belgijskiego zleceniodawcy na cały rok i będziesz pracować w 1 miejscu (np. fabryka) lub w 5ciu stałych miejscach znanych Ci przed rozpoczęciem pracy

- NIE - Jeśli masz zlecenie lub kilka zleceń w roku od belgijskiego zleceniodawcy i będziesz pracować w kilku miejscach (więcej niż 5ciu) i je regularnie zmieniać (np. małe budowy, które zmieniają się co tydzień)

- PRAKTYCZNIE - na jednej Limosie można zgłosić do 5ciu miejsc pracy i do 10 zleceniodawców. Więc jeśli te dane masz przed rozpoczęciem prac i będziesz pracować cały rok w Belgii, to możesz zrobić Limose na cały rok na te budowy i tych zleceniodawców. Limosy nie można później skorygować. W momencie, kiedy zmienisz miejsce pracy, którego nie ma na Limosie lub zmienisz zleceniodawcę, to musisz wystawić nową Limose. Uwaga, jeśli podasz więcej niż jednego zleceniodawcę na Limosie, to ich dane będą niewidoczne.

  1. Słyszałem ze Limose mogę wystawić tylko na 183 dni?

Słynne 183 dni nie ma nic wspólnego z Limosa, z okresem delegowania się, ani z dokumentem A1.

A1 potwierdza, że podczas delegowania się do Belgii, pracownik/przedsiębiorca może podlegać pod polskie ubezpieczenia społeczne (oczywiście te okresy podlegają też pod ustawodawstwo polskie i unijnie).

Limosa jest to obowiązkowy meldunek prac delegowanych pracowników/przedsiębiorców na terenie Belgii.

Brak Limosy może zostać ukarany grzywną, jednak Limosa nie jest dokumentem prawnym, na podstawie którego jakikolwiek urząd belgijski może „udowodnić” okresy pobytu i prac na terenie Belgii. Limosa podlega bardziej pod kontrole inspekcji pracy, niż pod kontrole podatkowe.

183dni odnosi się do okresu wykonywania prac i pobytu na terenie Belgii (pracowników i przedsiębiorców) i może być podstawą do naliczenia podatku dochodowego na terenie Belgii przez belgijski Urząd Skarbowy.  Reasumując zasady są takie, że jeśli przekraczamy okres 183dni pracy i pobytu na terenie Belgii, jesteśmy zobowiązani zgłosić to do Urzędu Skarbowego w Belgii i rozliczyć się z podatku. Oczywiście są wyjątki i osobne zasady co do podatków. Kilka informacji znajdziesz na naszej stronie, ale zawsze dobrze jest się doradzić belgijskiego księgowego, który wytłumaczy Ci zasady i audytuje twoją sytuacje na terenie Belgii. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, napisz do nas.

  1. Moim zleceniodawcą jest polski pośrednik, kogo mam zgłosić na Limosie?

Jeśli pracujesz dla polskiego pośrednika, który nie ma belgijskiego numeru przedsiębiorcy i jemu wystawiasz faktury, to pomijasz na Limosie punkt o belgijskim kliencie.

  1. Kto jest zwolniony z Limosy?

Z meldunku Limosa zwolnionych jest kilka kategorii:

  • - kierowcy międzynarodowi, którzy nie wykonują kabotażu
  • - uczestnicy międzynarodowych kongresów, zebrań w ograniczonym gronie
  • - sportowcy
  • - artyści
  • - naukowcy
  • - urzędnicy państwowi i personel międzynarodowych instytucji
  • - dyplomaci

- przedsiębiorcy i wspólnicy spółek, którzy nie wykonują pracy fizycznej i których okres pobytu nie trwa dłużej niż 5 dni w miesiącu (wykluczone są prace w branży budowlanej, sprzątanie i zakłady mięsne)

- monterzy maszyn wyprodukowanych przez swojego pracodawcę, którzy przyjeżdżają do Belgii w celu zainstalowania maszyny lub serwisu tej maszyny a ich okres pobytu nie przekracza 8dni w miesiącu (nie dla branży budowlanej) (5 dni w sytuacji serwisu lub naprawy)

  1. Kiedy podać dane łącznika i kto może być łącznikiem?

Wyznaczenie łącznika jest wymagane przez dyrektywę unijna i belgijskie prawo pracy w przypadku, kiedy delegujemy pracowników.

Łącznik jest to osoba wyznaczona przez delegującego pracodawcę, która posiada pełnomocnictwo do przekazywania informacji o pracownikach i dokumentach w kontaktach z belgijskimi urzędnikami inspekcji pracy. Może być to osoba zatrudniona przez pracodawcę lub osoba trzecia, która potrafi się w pełni porozumieć w jednym z urzędowych języków obowiązujących na terenie Belgii lub w języku angielskim.  Za brak wyznaczenia stałego łącznika grozi kara.

Z doświadczenia wiemy, że wytyczenie kompetentnej osoby do kontaktu z inspekcja, jest bardzo ważne. Przekazywanie informacji to jedna rzecz, natomiast dostarczanie odpowiedniej i poprawnie sporządzonej dokumentacji oraz umiejętność negocjowania z inspektorami to bezcenna usługa. Jeśli szukacie Państwo kompetentnego łącznika to zapraszamy do współpracy z naszym biurem.

  1. Mój zleceniodawca zapomniał zrobić mi Limosy (lub check-in-at-work) i dostałem kare, co dalej?

Jesteś w 100% odpowiedzialny za własne Limosy i inne obowiązkowe rejestracje w Belgii. Nawet jeśli robi je za Ciebie ktoś inny to twoim obowiązkiem jest sprawdzić czy Limose i check-in masz zrobione przed rozpoczęciem prac! Jeśli dostałeś karę lub proces-verbaal (oskarżenie za brak Limosy, check-in), możesz zawsze wysłać swoje wytłumaczenie i argumenty do inspekcji. Jeżeli jednak kara zostanie definitywnie nałożona to musisz ją zapłacić.

  1. Jakie kary grożą za brak Limosy?

Za brak Limosy grozi kara pieniężna w wysokości od €500 - €2500 za wykroczenie.

Źródło oraz więcej informacji o Limosie: www.limosa.be

 

W zakresie naszych usług mamy także Limosy, jeśli chcesz mieć pewność ze zostaną wykonane prawidłowo i na czas to skontaktuj się z naszym biurem info@jowitasokolowska.eu .

Comments are closed.